TFs LEGO MINDSTORMS

Výukové materiály ke stavebnici Lego Mindstorms

Výukové materiály

V případě, že vás LEGO Mindstorms nezajímá a hledáte materiály ke stavebnici m-BITBEAM, přejděte na stránky věnované open source 3D tištěné stavebnici m-BITBEAM.

 JAOS + Enchanting karty

Základní výukové materiály mají podobu samostatných tematických „karet“. Pokročilejší skupiny (většinou starší děti) tak mohou pracovat vlastním tempem prakticky samostatně. Soubor obsahuje přepracované a rozšířené základní Enchanting karty (číslovaní Z1–Z12B) a vlastní rozšiřující JAOS karty (praktické J1–J12, teoretické T1–T7).

Ke stažení

JAOS + Enchanting karty (v. 1.3, formát PDF, 8 MB)

Pokud budete materiál používat, nezapomeňte uhradit poplatek 89 Kč (viz tlačítko pro on-line platbu níže).

 Stavební návody

Na tomto místě jsou k dispozici různé stavební návody. Většina stavebních návodů má vztah k určité tematické kartě. K vyřešení úkolů z karet ale některé návody záměrně vyžadují dodatečnou úpravu postaveného modelu.

Ke stažení

Soubor základních návodů – tlačítkový robot, dálkoměr, multičidlový robot, převodovka, testování motorů a převodů, kreslítko, první jezdicí robot L06 (v. 1.2, formát PDF, 15 MB)

Pokud budete materiál používat, nezapomeňte uhradit poplatek 39 Kč (viz tlačítko pro on-line platbu níže).

Univerzální robot L07 (v. 1.2, formát PDF, 19 MB)

Pokud budete materiál používat, nezapomeňte uhradit poplatek 39 Kč (viz tlačítko pro on-line platbu níže).

 Testovací podložky

Mezi často používané pomůcky patří různé dráhy a testovací podložky. Většina zde dostupných testovacích podložek je navržena tak, aby je bylo možné přilepit na stůl 70 x 120 cm. Podložky jsou průběžně aktualizovány, sledujte číslo verze.

Tisk

Pokud máte zájem, mohu vám zaslat vybrané testovací podložky v tištěné podobě. Více informací naleznete na www.tfsoft.cz.

Ke stažení

Soubor testovacích podložek (v. 1.4, formát PDF, 600 kB)

Pokud budete materiál používat, nezapomeňte uhradit poplatek 69 Kč (viz tlačítko pro on-line platbu níže).

 Sci-fi povídka JAOS

Zajímá vás, co nebo kdo je to JAOS? Nevím, jestli vám dám uspokojivou odpověď, protože v tom zatím nemáme úplně jasno ani s dětmi v našem kroužku. Vše se začalo podivným emailem, který jsme jednoho dne dostali. Někdo z daleké budoucnasti potřeboval naši pomoc! A emailů byla nakonec celá řada. Pokud se chcete dozvědět více, máte možnost přečíst si jednotlivé volné přepisy, které jsem se pokusil uspořádat do uceleného příběhu (povídky).

Příběh zatím nekončí...

První díl příběhu sice již skončil, ale pokračování se připravuje!

JAOS v. 1.2

I. Jak to začalo a jak to u nás vypadá

II. První kroky s Lego Mindstorms

III. Dvanáct

IV. Mezizemí

V. Upgrade

Pokud si přečtete více než jednu kapitolu, nezapomeňte uhradit poplatek 89 Kč (viz tlačítko pro on-line platbu níže).

 Metodické poznámky

Nejen pro učitele a vedoucí kroužků je důležitý přehled materiálů s metodickým komentářem. Přehled je koncipován jako určitý tematický plán pro výuku menších dětí (8–13 let). Obsahuje přehled všech karet seřazených v pořadí vhodném pro výuku. Doplněny jsou náhledy karet, návodů, testovacích podložek a drah. Nedílnou součástí je metodický komentář s řadou rozšiřujících námětů.

Pokud se se stavebnicí teprve seznamujete, doporučuji, abyste procházeli karty postupně dle metodických poznámek (tohoto přehledu).

Ke stažení

Metodické poznámky (v. 1.3, formát PDF, 4 MB)

Pokud budete materiál používat, nezapomeňte uhradit poplatek 69 Kč (viz tlačítko pro on-line platbu níže).

Metodické poznámky nejsou aktualizovány tak často. Materiály (karty, návody, ...), které si stáhnete, se mohou od přehledu více či méně odlišovat.

 Proč a jak zaplatit?

Proč to není zadarmo?

I když jsou všechny materiály volně bez omezení distribuovány v PDF formátu, nejsou tyto materiály zdarma. Návrh a příprava výukových materiálů si vyžádala mnoho hodin práce. Pokud budete materiály prakticky používat, prosím, uhraďte částku uvedenou u každého výukového materiálu. Váš finanční příspěvek bude využit pro přípravu dalších návodů (výukových materiálů), které pak budou opět k dispozici všem zájemcům.

Pokud jsi ještě dítě a nemůžeš přes internet uhradit uvedenou částku, požádej své rodiče, aby platbu provedli. Pokud z nějakého důvodu nemůžeš platbu zařídit, nic si z toho nedělej. Klidně materiály používej. Věřím, že až budeš starší, částku mi dodatečně uhradíš.

Pokud chcete materiály využít jako učební materiál pro své žáky/studenty ve škole nebo v kroužku, prosím, uhraďte uvedenou částku za každého žáka. Pokud je pro vás problémem on-line platba, kontaktujte mne. Mohu např. zaslat fakturu klasickou cestou.

Všechny materiály jsou kompletně k dispozici ve formátu PDF. Předtím než uhradíte poplatek za užívání materiálů, dobře si vše prohlédněte!

Jak provést platbu?

Pod každým materiálem je tlačítko zaplatit , které umožňuje uhradit odpovídající částku bezpečně přes platební bránu PayPal. V případě, že nemáte PayPal účet, nemusíte si ho ani vytvářet – platbu můžete na platební bráně PayPal provést bezpečně přímo zadáním údajů vaší platební karty. Faktura Vám bude zaslána na emailovou adresu uvedenou při platbě.

Bohužel, PayPal nemá české uživatelské rozhraní. Předpokládám ale, že angličtina je v tomto případě přijatelná. V případě pochybností mne můžete kontaktovat, nebo si projít článek na serveru penize.cz, kde je český popis platby přes PayPal.

Uhradit vše najednou = sleva!

Je možné zaplatit poplatek za všechny materiály najednou? Ano a dokonce při tom ušetříte! Nejdříve si ale všechny PDF soubory stáhněte a dobře prohlédněte. Opravdu použijete všechny soubory? Pokud je odpověď kladná, použijte tlačítko PayNow níže. To vám umožní uhradit najednou částku 305 Kč za užívání všech materiálů. V této ceně je již zahrnuta sleva 23 %. Ušetříte tak 89 Kč!

 Odkazy

JAOS

Materiály (výukové materiály, návody, příklady, ...)

 • Robotické vzdělávání - portál s řadou úloh a výukových materiálů (CZ)
 • RoboWiki (Stavebnice LEGO Mindstorms NXT vo vyučování) - řada námětů, referenční příručky, projekty, ... (SK)
 • Roboti na ZŠ Velké Bílovice - montážní návody, učební texty, laboratorní práce (CZ)
 • NXT 1.0 Projects - řada projektů s NXT 1 (8527) stavebnicí, podrobné návody na stavbu (EN)
 • NXT 2.0 Projects - řada projektů s NXT 2 (8547) stavebnicí, podrobné návody na stavbu (EN)
 • NXT Edu Projects - řada projektů s NXT Edu (9797) stavebnicí, podrobné návody na stavbu (EN)
 • LEGOengeneering - komunitní web, podpora výuky, návody, ... (EN)
 • Philomone LEGO Mindstorms - zajímavé technické informace, pokročilé projekty, ... (EN)
 • The NXT STEP - blog s novinkami za zajímavostmi kolem stavebnic LEGO Mindstroms, videa,  odkazy na zdroje (EN)
 • Dráhy pro sledování čáry - systém "dílků" pro skládání různých testovacích drah, ke stáhnutí v PDF (EN)

Výrobci

 • LEGO Mindstorms - oficiální web výrobce stavebnice LEGO Mindstorms (EN)
 • Mindsensors - výrobce rozšiřujících senzorů pro systém LEGO Mindstorms NXT (EN)
 • HiTechnic - výrobce rozšiřujících senzorů pro systém LEGO Mindstorms NXT (EN)
 • LogIT - výrobce rozšiřujících senzorů pro systém LEGO Mindstorms NXT, připojitelné přes adaptér (EN)
 • Vernier - výrobce rozšiřujících senzorů pro systém LEGO Mindstorms NXT, připojitelné přes adaptér (EN)

Software

 • NXT Fantom Driver - ovladač k LEGO Mindstorms NXT kostce (EN)
 • Enchanting - vizuální vývojové prostředí pro NXT, je potřeba přeflashovat Lego firmware na LeJOS – Enchanting vám to přímo nabídne) (EN)
 • LeJOS - "Java" alternativní firmware pro NXT (EN)
 • Originální NXT Software od Lega - volně stáhnutelná verze. Pokud chcete EDU verzi, která toho umí více, musíte si ji koupit. (EN)
 • Lego Digital Designer (zdarma přímo od Lega) - aplikace na stavbu 3D modelů z Lega na PC, obsahuje díly z Mindstorms stavebnic. Pěkně řešené animace stavebního návodu. (EN)
 • LDraw (open source) - balík aplikací ke stavbě 3D modelů z Lega na PC, obsahuje díly z Mindstorms stavebnic. Z obsažených aplikací doporučuji používat MLCad. Stavební návody určené k tisku (PDF) lze vytvářet pomocí LPub.) (EN)

Knihy

Distributoři a prodejci

 • Eduxe - český distributor (dodává i rozšiřující senzory) (CZ)
 • Vernier.cz - český distributor specializující se na systém Vernier (CZ)

 Kontakt

Tomáš Feltl
skolniprojekty[zavinac]gmail.com
tel.: +420 774 403 995

Nabídka vzdělávacích akcí

V případě zájmu nabízím možnost uspořádání školení a dalších vzdělávacích akcí (akreditováno v rámci MŠMT DVPP) nejen s tematikou využití stavebnice LEGO MINDSTORMS ve výuce na ZŠ a SŠ. Více informací naleznete na www.tfsoft.cz a www.interactivelearning.cz.